China: The Cradle of Tea

A story about the fifth Chinese essential invention - the tea

  Watch the Trailer Get Broadcasting License

About the Documentary

Chiny: kolebka herbaty jest pierwszym europejskim i prawdopodobnie pierwszym filmem dokumentalnym przedstawiającym kulturę herbaty w średnim Królestwie w sposób holistyczny, w tym jego wartości duchowe, materialne i historyczne oraz współczesne warunki.

Ten film jest fascynującą opowieścią o zjawisku cywilizacji, piątym chińskim istotnym wynalazkiem – herbacie. Historia prezentowana w filmie przedstawia kraj i ludzi, których los związany jest z zielonymi liśćmi krzewu.

Pięć tysięcy lat temu prekursor cywilizacji rzeki Jangcy, przodka narodu chińskiego – Szennong (później: cesarz Yan Di) odkrył zakład w południowo-wschodnich Chinach, który nadal determinuje i wpływa na rozwój duchowy i materialny Środkowego Królestwo.

Autorzy dokumentu docierają do najbardziej oddalonych części środkowej i południowo-wschodniej części Chin, prezentując widzom ducha i historię tej części świata.

Wraz z rozwojem kultury herbaty widzowie poznają fascynujące wydarzenia – miejsca i ludzi – związane z kulturą herbaty w Chinach, buddyzmem i innymi prądami filozoficznymi, tradycyjną medycyną, codziennym życiem starożytnych i współczesnych Chin.

Wśród respondentów przedstawionych w dokumencie są wybitni eksperci kultury herbaty: mistrzowie świątyń buddyjskich, intelektualiści, malarze, poeci, historycy, naukowcy specjalizujący się w prądach filozoficznych, lekarze medycyny chińskiej i menedżerowie biznesu.

W filmie dokumentacyjnym odwiedzimy 1500-letni klasztor buddyjski – Guangfa, Luyuan – miejsce pochówku legendarnego cesarza Yan Di, dworu urzędników dynastii Tian Song, malowniczych pól herbaty i zapierających dech w piersiach widoków Parku Krajobrazowego “Zhangjiajie” zarejestrowany jako kulturowa i naturalna strona UNESCO, Anhua – centrum herbaty w prowincji Hunan, Changsha, Yanling, starożytne Feng Huang i współczesne Szanghaj – wymienione miejsca to tylko próbka miejsc, które są prezentowane w dokumencie, gdzie można obserwować los ludzi i historia chińskiego państwa.

Sztuka herbaty jest integralną częścią historii kultury herbaty. Produkcja artystyczna, medytacja, degustacja, historia pojawienia się różnorodnych gatunków i odmian herbaty (w tym przechowywanych w Światowym Dziedzictwie Kulturalnym i Naturalnym, jak słynny Qian Liang) są w szczegółowy sposób przedstawiane w dokumencie.

Running time:
56m 37s
Language:
Polish voice-over (separate audio track), English or Mandarin transcript provided

Watch the Trailer

Contact us to get the license

If you are intereseted in getting a license for China: The Cradle of Tea or want to send a general inquiry, please use the form below.