Amber: The Living Stone

A story about the noblest stone of the North Europe

Get Broadcasting License

About the Documentary

Sukitu, lub bursztyn bałtycki jest często nazywany złoto Północy. Ta żywica kopalna drzew iglastych ma barwną historię zaczynającą się od Eocenu, historię, którą dokument starannie odkrywa przed widza.

Film dokumentalny opisuje historię, miejsca i osoby związane z jednym z najpiękniejszych i szlachetnych kamieni znalezionych w regionie Morza Bałtyckiego. Przedstawiono tutaj sposoby ich uzyskiwania, wiele gałęzi sztuki dekoracyjnej z bursztynem jako podstawowego materiału i zastosowań w wyrobach biżuteryjnych, mody itd. Dowiadujemy się o różnych rodzajach bursztynu, sposobach ich identyfikacji i odróżnieniu oryginalnego  jantar od syntetyków, a także największe kolekcje, w tym Lucjana Myrty, najwybitniejszego żyjącego bursztynnika, a także muzeów i centrów handlowych.

Film został nakręcony na plażach Morza Bałtyckiego, w Gdańsku, Sopocie, Warszawie, Malborku, instytutach badawczych ośrodków akademickich, muzeach, warsztatach projektowych oraz podczas wizyty w kolekcjonerach polskich i chińskich.

Running time:
54m 44s
Language:
Polish voice-over (separate audio track); Subtitles in Mandarin; English transcript provided

Contact us to get the license

If you are intereseted in getting a license for Amber: The Living Stone or want to send a general inquiry, please use the form below.